DRGANIA SZYNY JAKO NOWY I NIEZALEŻNY KANAŁ INFORMACJI O RUCHU POJAZDÓW SZYNOWYCH

Bezpieczeństwo w transporcie kolejowym stanowi fundament planowania, projektowania, wykonywania oraz funkcjonowania systemu transportowego, który składa się z wzajemnie zależnych elementów infrastruktury i suprastruktury. Każda z nich powinna zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa, który osiągany jest na poziomie systemowym, proceduralnym, technicznym i organizacyjnym. Jednym z kluczowych aspektów bezpieczeństwa ruchu pojazdów jest niezawodny przepływ informacji, dlatego stosuje się wiele systemów odpowiedzialnych za wykrycie odpowiednich zdarzeń oraz przepływ informacji.
Jednym z naturalnych źródeł informacji o ruchu taboru kolejowego są drgania generowane w efekcie zjawisk zachodzących podczas kontaktu koło-szyna. Drgania te rozpatrywane są jako zjawiska niepożądane, związane z degradacją lub uszkodzeniami elementów infrastruktury oraz wózków jezdnych lub nawet zawieszenia pojazdów szynowych. Dodatkowo są one istotnym źródłem zagrożeń akustycznych. Z drugiej jednak strony sygnały wibroakustyczne charakteryzują się bardzo dużą pojemnością informacyjną, dlatego warto rozważyć także pozytywne ich wykorzystanie.
Autor od prawie dziesięciu lat prowadzi badania związane z identyfikacją pojemności informacyjnej sygnałów wibroakustycznych generowanych ruchem pojazdów szynowych oraz opracował wiele algorytmów selekcji symptomów z rejestrowanych sygnałów drgań szyny. W artykule zaprezentowano przegląd tych badań oraz potencjalne obszary zastosowań praktycznych, w tym aktualnie produkowanych systemów wspomagania bezpieczeństwa na przejazdach kategorii D.

Rafał Burdzik (Politechnika Śląska, Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej)