Filtracja i mikrofiltracja oleju hydraulicznego w pojazdach szynowych

Genezą podjęcia się problematyki związanej z czyszczeniem oleju hydraulicznego bez jego wymiany jest coraz to większe zainteresowanie użytkowników pojazdów czy maszyn wyposażonych w hydraulikę siłową - techniką filtrowania. Wspomniana technika filtrowania oleju hydraulicznego była już znana zagranicą w latach 90. XX wieku, jednak w Polsce jest dopiero znana od kilku lat, gdzie głównie uznaje się okresową wymianę całego oleju. Należy jednak podkreślić, że w ten sposób wymienia się olej tylko ze zbiornika, a duża część zanieczyszczeń pozostaje na ściankach wewnątrz instalacji hydraulicznej. Zarówno wymiana okresowa oleju hydraulicznego nie pozwoli na całkowite oczyszczenie układu i spowoduje przestój maszyny, natomiast stacjonarne filtrowanie oleju w układzie pozwolą na oczyszczenie oleju z zanieczyszczeń i wody, wydłuży okres pracy oleju, jednak również będzie wymagać wyłączenia maszyny z pracy. W przypadku indywidualnie zabudowanych i zasilanych układów filtrujących byłoby możliwe ciągłe czyszczenie oleju hydraulicznego bez przestoju pojazdu lub maszyny, co dodatkowo będzie miało duże znaczenie na ograniczenie ilości odpadów olejowych.
Celem artykułu jest przedstawienie stanu wiedzy z zakresu filtracji i mikrofiltracji oleju hydraulicznego w maszynach budowlanych i przemysłowych. W artykule scharakteryzowano obecnie dostępne agregaty filtrujące z wymiennymi wkładami filtrującymi. Dodatkowo w artykule przedstawiono koncepcje indywidualnego układu filtrującego zabudowanego w maszynie budowlanej jako kierunku rozwoju układów filtrujących olej hydrauliczny.

Sławomir Kołodziejski (Szkoła Doktorska Politechniki Poznańskiej)

Armando Miguel Rilo Cañás (Szkoła Doktorska Politechniki Poznańskiej) Wojciech Sawczuk (Politechnika Poznańska)