Dostępność infrastruktury kolejowej na przykładzie stacji metra warszawskiego

Dojazd do pracy, szkoły, miejsc rekreacji, usług medycznych i realizacja wszystkich innych czynności życia codziennego są uwarunkowane dostępnością transportu publicznego. Mimo uchwalonej ustawy w roku 2019 i jej obowiązywania od września 2021 dostępność architektoniczna a także cyfrowa czy informacyjno-komunikacyjna w wielu przypadkach nie spełniają jej wymagań. Skuteczne promowanie transportu publicznego wiąże się z koniecznością dostosowania infrastruktury i taboru do potrzeb pasażerów o różnych ograniczeniach. Stopień zgodności stanu rzeczywistego z obowiązującymi dokumentami w tym zakresie można określić prowadząc audyt dostępności. Artykuł przedstawia autorską analizę dostępności jednej ze stacji metra warszawskiego. Została ona opracowana w oparciu o obowiązujące dokumenty związane z dostępnością, taki jak: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 czerwca 2011 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane metra i ich usytuowanie oraz standardy dostępności architektonicznej dla miasta stołecznego Warszawy. Uwzględnia ona wiele aspektów, m.in.: ciągi piesze, wejścia/wyjścia, formy przekazywanej informacji, strukturę przestrzenną stacji, perony, oświetlenie, itd. Wyniki tego rodzaju analiz powinny stać się obowiązkową lekturą dla wszystkich zarządców obiektów dworcowych oraz stacyjnych, bo zawierają wiele praktycznych przykładów i rozwiązań, które mogą zostać zastosowane również w innych lokalizacjach nie tylko na stacjach metra.

Prof. Iwona Grabarek (Politechnika Warszawska Wydział Transportu) Dr Sylwia Bęczkowska (Politechnika Warszawska Wydział Transportu) Zuzanna Zysk (Politechnika Warszawska Wydział Transportu)