Zastosowanie systemów diagnostyki jako narzędzia wspomagającego eksploatację tramwajów

Kluczowym aspektem w zarządzaniu potencjałem przewozowym taboru tramwajowego jest utrzymywanie wysokiej niezawodności pojazdów. Dokonuje się tego głównie poprzez przeprowadzanie obsług technicznych w trakcie, których realizowane są wymagane w specyfikacji producenta naprawy oraz przeglądy. Takie podejście jednak nie eliminuje występowania uszkodzeń awaryjnych. W ostatnich postępowaniach zakupowych dotyczących wagonów tramwajowych w Krakowie, jednym z warunków przetargowych było wyposażenie pojazdów w systemy diagnostyczne, które pozwalają na kontrolę stanu technicznego pojazdów. Za pomocą tych systemów można monitorować stan pojazdów wykonujących pracę przewozową na liniach w czasie rzeczywistym. Dostęp do danych jest również z pozycji prowadzącego i wspomaga zarówno jego jak i główną dyspozytornię w podejmowaniu decyzji w sytuacjach odnotowanych nieprawidłowości pracy pojazdu. Kolejnym aspektem systemu jest wspomaganie serwisu w przypadku awarii. Dostęp do danych diagnostycznych umożliwia szybszą lokalizację przyczyn awarii a więc skraca się czas przestoju, a w konsekwencji zwiększa się gotowość techniczną pojazdu. Po przeprowadzanej naprawie, możliwa jest kontrola stanu tramwaju. Obecnie eksploatowane systemy wspomagają eksploatację taboru oraz wskazują aspekty w których wymagają dostosowania do potrzeb indywidualnego użytkownika w celu zmaksymalizowania jego funkcjonalności.

Prof. Maciej Szkoda (Politechnika Krakowska, Katedra Pojazdów Szynowych i Transportu) Weronika Pęgielska

Recenzowanie

Artykuł